Automatyczne walidatory dostępności działają za słabo, by na nich polegać

Badania dostępności stron nie da się zautomatyzować. Piszę o tym od czasu do czasu przypominając, że walidatory są tylko omylnymi narzędziami i człowiek z odpowiednią wiedzą musi im pomagać. Czasem zastanawiałem się też, jaka jest efektywność narzędzi w rodzaju Wave czy Tenon. No i wreszcie mam na to odpowiedź.

We recently conducted an audit of automated accessibility testing tools. We built a website full of accessibility failures to test them on. We’ve published our findings here.In this blog post we

Źródło: What we found when we tested tools on the world’s least-accessible webpage | Accessibility

Autorzy tego eksperymentu stworzyli „najmniej dostępną stronę w internecie”, by przetestować 10 narzędzi do automatycznej walidacji. Z tą „najmniej dostępną”, to trochę przesadzili, bo ja spotykam na codzień o wiele gorsze. Jednak potrzebna im była do testów. Wsadzili więc do niej prawie półtorej setki błędów i zapuścili narzędzia walidujące. Efekt był do przewidzenia – nie da się automatycznie badać dostępności.

Automaty były wrażliwe na mniej niż 30% błędów, a uwzględniając też ostrzeżenia – mniej niż 40%. Co więcej – ponad 40% błędów nie zostało zgłoszonych przez żadne z narzędzi! Zatem nie ma narzędzi, nawet zaprzęgniętych razem do roboty, które mogłyby dokonać rzetelnej oceny dostępności. Efektywność waha się w przedziale 17-29%, co nie wygląda zbyt dobrze. Trudno też uznać, że coś może się w niedalekiej przyszłości poprawić. Nadal trzeba polegać na ludziach – ekspertach i użytkownikach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.